a new discovery

Monday, March 15, 2010

I discovered something new at the grocery store last week! I discovered that Diet Coke now comes in a 7.5 oz can!! Maybe you already knew that. Maybe everyone already knew. Maybe I'm just out of the loop.


I'm a little teeny bit addicted to Diet Coke. Ok, maybe a lot addicted. Either way, I probably should have known that Coca Cola launched their new 7.5 oz cans back in December! But apparently I'm not very observant, because I just found out last week.

Anyway, I was pretty excited about my discovery. Despite being addicted to Diet Coke, I don't actually drink that much. AND I don't drink it very fast - so it always ends up going flat before I finish a regular 12 oz can. I typically regulate myself to one can a day at lunch - and I LIVE for that can! Well not really LIVE, but I do really look forward to it! It's like my break from the work day. Ok I'm strange.

So I was all excited. Key word is WAS excited. Until I looked at the price that is! So the normal cost of a 12 pack of Diet Coke these days is around $4.79. Not that I EVER pay THAT much! I typically only buy it if it's under $3. But say I DID buy it at full price, that would be $0.39 per can. ($0.25 if I can get it on sale.)

So how does the 7.5 oz can compare? Well they sell it in an 8 pack ... for $3.99! Let me do the math for you, that's $0.50 per can! Now why in the world would I pay MORE for LESS?

I guess I'll just continue drinking 75% of my can of Diet Coke every day. Seems like such a waste. But if my choices are pay more or waste DC - I think the answer is obvious.

Ok. Sorry rant over.

If you want more info, you can always read the press release here.

2 comments:

Kristin March 15, 2010 at 9:49 PM  

I quit the DC a few years ago. It was brutal. Ah ha ha

SomedayWifey March 20, 2010 at 9:37 AM  

On the one hand though, if you only drink one can (or bottle) every now and again, like say, once every three weeks, the price difference is awesome.

I personally am a Diet Pepsi drinker, and they came out with the DP tall-boys initially in support of the olympics. 0.99$ per can, verses the 1.25$ for a normal sized can.

But again, it all really depends on whether you're a frequent drinker, or a just a taste drinker ;)

Post a Comment

Content Protected

I would LOVE for you to share my posts and ideas with others! I always try my best to give credit where credit is due, so I ask that you do the same. Please, let me know if you share something you found here, and simply link back to my blog. That way I can come check out your blog as well!

MyFreeCopyright.com Registered & Protected

  © Blogger template On The Road by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP